Evropská centrální banka (ECB) počátkem května pozastavila svůj minimální požadavek na rating řeckých dluhopisů. Umožnila tak Řecku podílet se dál na svých úvěrových operacích, i když by mu ratingové agentury v budoucnu ještě zhoršily hodnocení.

Odklad požadavku bude platit do dalšího vyhlášení. Krok se vztahuje na všechny nesplacené a nové zpeněžitelné dlužní nástroje vydané nebo garantované řeckou vládou. Opatření znamená, že řecké dluhopisy budou platit jako kolaterála pro půjčky ECB bez ohledu na rating, který zemi všechny tři ratingové agentury za prohlubující se řecké krize snížily. ECB během krize již limit na kolaterály posunula ze známky A před krizí až na BBBv případě některých aktiv.

Agentura Standard & Poor's snížila známku řeckému dluhu do spekulativní kategorie a agentura Moody's pohrozila, že udělá to samé. Lidé z vedení ECB pak označili krok S&P za uspěchaný; podle agentury je nicméně včasné informování klientů její povinností.

Analytik UniCredit Kornelius Purps předpokládá, že vyhlášené odročení požadavku bude platit ještě několik let. "Nevím, jestli to bylo nezbytné v tuto chvíli, ale z řeckých vládních obligací, to určitý tlak snímá," citovala ho agentura Reuters.

Autoři: